Description
When you need a jack of all trades that’s a master of all your equipment hauling needs, the 10ET Pro Series Tandem Axle Equipment Trailer won’t let you down. Built for durability, it’s ideal for hauling light to medium-duty equipment and features an 83″ wide deck, giving you plenty of room for a wide range of loads.
Designed with safety and performance in mind, this trailer includes forward self-adjusting brakes for easier maintenance and a cleated dovetail design that allows you to confidently load equipment without slipping. Combining innovation, durability, and versatility, the 10ET is built to handle demanding jobs with ease.
Standard Features
- Axles: 2 – 5,200 lb Premium, Cambered Axles with Quick-Lubricating Hubs
- Brakes: Forward Self-Adjusting Electric Brakes on Both Axles
- Suspension: Multi-Leaf Slipper Spring with Equalizer
- Coupler: Adjustable Forged 2-5/16”
- Safety Chains: 1/4″ Grade 70 with Safety Latch Hook (2 ea)
- Jack: 8,000 lb Set-Back, Drop-Leg Jack
- Frame: 5″ Channel
- Cross-Members: 3″ Channel
- Front Stop Rail: 3/16″ Fabricated Front Stop Rail
- Floor: APEX Fortified Lumber
- Fenders: Tear Drop Removable
- Dovetail: 3′ Cleated Dovetail
- Stake Pockets: Along Both Sides (Quantity Varies by Length)
- Trailer Plug: 7-Way RV
- Lights: Recessed, Grommet-Mounted LED Lighting
- Wiring: Sealed, Modular Cold-Weather Wiring Harness
- Tires: ST225/75 R-15 Load Range D Radial Tires
- Bolt Pattern: 6-Lug
- Spare Mount: Front Spare Tire Mount
- Paint Type: Professional Finish with Primer
- Standard Paint Colors: Black, Red, Grey, White, Desert Tan, Jet Blue, Slime Green, Implement Green, Equipment Orange, Medium Yellow
- Rub Rail: Along Both Sides
- Tie-Downs: (6) 5/8″ D-Rings
- Break-Away Kit: Complete Breakaway System with Zip Breakaway Cable
Available Options
- Adjustable Pintle in Channel in Lieu of Coupler
- Blackwood Pro Rubber Infused Lumber Floor (per linear foot)
- 1/8″ Diamond Plate Steel Floor (per square foot)
- 4′ Tall Channel Knee Ramps
- 5′ Rear Slide-In Ramps (Straight Deck with Stabilizers)
- 3′ Mega Ramps
- Spare Tire & Wheel (ST225/75 R-15 LR-D)
- Extra 5/8″ D-Rings
- Recessed D-Ring in Floor (Steel Floor Only)
Specifications
Model 10ET-18KR
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Bumper Pull |
| GVWR | 9,990 lbs |
| GAWR (Each Axle) | 5,200 lbs |
| Empty Weight | 2,420 lbs |
| Cargo Capacity | 7,570 lbs |
| Bed Length | 16 ft |
| Bed Width | 83 in |
| A | 217-1/2″ |
| B | 127″ |
| C | 90-1/2″ |
| Tongue Length | 56-3/4″ |
Model 10ET-20KR
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Bumper Pull |
| GVWR | 9,990 lbs |
| GAWR (Each Axle) | 5,200 lbs |
| Empty Weight | 2,520 lbs |
| Cargo Capacity | 7,470 lbs |
| Bed Length | 18 ft |
| Bed Width | 83 in |
| A | 240″ |
| B | 138″ |
| C | 102″ |
| Tongue Length | 56-3/4″ |
