Description
Rugged. Durable. Adaptable. Work harder and longer with the 83’’ wide 10TV Tandem Axle Vanguard Trailer, purpose-built for landscapers transporting heavy-duty lawn and garden equipment. Higher, v-crimped steel sides provide the strength needed to handle the day-to-day demands of landscaping jobs while also securing and protecting cargo during transport. No need to worry about items falling off during transportation.
For the ultimate in versatility, it also includes an adjustable coupler that makes it simple to adjust to different hitch heights within a fleet of trucks—perfect for businesses running larger landscaping operations.
Standard Features
- Axles: 2 – 5,200 lb Premium, Cambered Axles with Quick-Lubricating Hubs
- Brakes: Forward Self-Adjusting Brakes
- Suspension: Multi-Leaf Slipper Spring with Equalizer
- Coupler: 2-5/16” Demco EZ Latch
- Safety Chains: 1/4″ Grade 70 with Safety Latch Hook (2 ea)
- Jack: 8,000 lb Drop Leg, Set-Back Jack (Bolted On)
- Frame: 5″ x 3″ x 1/4″ Angle
- Cross-Members: 3″ x 2″ x 3/16″ Angle
- Floor: Treated Pine or Douglas Fir
- Fenders: 9″ x 72″ 16 Ga. Tear Drop Fender
- Ramps: 4′ Heavy Duty Integrated Ramp Gate with Gas Shock Assist
- Stake Pockets: (4) Stake Pockets on Outside Frame
- Trailer Plug: 7-Way RV
- Lights: LED D.O.T. Stop, Tail, Turn & Clearance
- Wiring: Grommet-Mounted Lifetime LED Lighting
- Tires: ST225/75R-15 Load Range D
- Bolt Pattern: 6 Bolt
- Paint Type: Professional Finish with Primer
- Standard Paint Colors: Black, Red, Grey, White, Desert Tan, Jet Blue, Slime Green, Implement Green, Equipment Orange, Medium Yellow
- Tie-Downs: (4) Tie Down Loops Inside Bed
- Sides: 29-3/8″ Tall Sides with 24″ V-Crimped Steel Panels (16 Ga.)
- Top Rail: 2″ x 2″ Square Tubing
- Uprights: 3″ x 2″ x 3/16″ Angle
Available Options
- Adjustable Pintle in Channel
- 2-5/16” Stamped Coupler
- Blackwood Pro Rubber Infused Lumber Floor (per linear foot)
- 1/8” Diamond Plate Steel Floor (per square foot)
- 5′ Heavy Duty Integrated Ramp Gate with Gas Shock Assist
- Additional Stake Pockets
- Spare Tire (ST225/75R-15 LR-D)
- 5/8″ D-Ring Tie Downs
- Additional Tie Loops
- Bolt-On Landscape Box (24″ x 24″ x 81-1/2″)
Specifications
Model 10TV-18
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Bumper Pull |
| GVWR | 9,990 lbs |
| GAWR (Each Axle) | 5,200 lbs |
| Empty Weight | 2,350 lbs |
| Cargo Capacity | 7,640 lbs |
| Bed Length | 18 ft |
| Bed Width | 83 in |
| A | 217-1/2″ |
| B | 127″ |
| C | 90-1/2″ |
| Tongue Length | 43-1/2″ |
Model 10TV-20
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Bumper Pull |
| GVWR | 9,990 lbs |
| GAWR (Each Axle) | 5,200 lbs |
| Empty Weight | 2,475 lbs |
| Cargo Capacity | 7,515 lbs |
| Bed Length | 20 ft |
| Bed Width | 83 in |
| A | 240″ |
| B | 138″ |
| C | 102″ |
| Tongue Length | 43-1/2″ |
