14PI Heavy Duty Tandem Axle Pipe Top Utility Trailer
Description
Facing down heavy-duty, demanding, and challenging loads? Then it’s time to call in the big guns with the 14PI Heavy Duty Tandem Axle Pipe Top Utility Trailer—a heavy-duty pipe-top equipment trailer that’s specifically designed and built to take on the toughest and heaviest loads.
Coming standard with an adjustable forged coupler and LED lights, it’s a rugged and durable utility trailer that has the muscle for heavy-duty hauling and transport. And it features a treated floor for a professional-grade appearance that also delivers the brawn.
Standard Features
Axles
2 – 7,000# Premium, Cambered Axles with Quick-Lubricating Hubs
Brakes
Forward Self-Adjusting Electric Brakes on All Hubs
Suspension
Multi-Leaf Spring w/ Equalizer
Coupler
Adjustable 2-5/16” Demco EZ Latch
Safety Chains
1/4″ Grade 70 w/ Safety Latch Hook (2 ea)
Jack
8,000# Drop-Leg Jack (Side Wind)
Frame
5″ x 3″ x 5/16″ Angle
Cross-Members
3″ Channel on 16″ Centers
Floor
Treated Pine Floor
Fenders
9″ x 72″ 14 Ga. Diamond Plate Double Broke
Ramps
4′ Slide in Channel Ramps
Stake Pockets
Outside Frame Stake Pockets
Trailer Plug
7-Way RV
Lights
L.E.D. D.O.T. Stop, Tail, Turn & Clearance
Wiring
Grommet-Mounted Lifetime L.E.D. Lighting
Tires
ST235/80 R-16 Load Range E
Bolt Pattern
8-Bolt
Spare Mount
Side Spare Tire Mount
Paint Type
Professional Finish w/ Primer
Standard Paint Colors
-
Black
-
Red
-
Grey
-
White
-
Desert Tan
-
Jet Blue
-
Slime Green
-
Implement Green
-
Equipment Orange
-
Medium Yellow
Tie-Downs
5/8″ D-Ring
Sides
15″ Tall Open Sides with 3″ x 2″ x 3/16″ Angle Uprights and 3″ x 3″ Square Tubing Top Rail
Available Options
Floor Options
-
Blackwood Pro Rubber Infused Lumber Floor (per linear foot)
-
1/8” Diamond Plate Steel Floor (Per Square Foot)
Ramp Options
-
4′ Heavy Duty Integrated Ramp Gate w/ Gas Shock Assist
-
5′ Stand Up Ramps
-
5′ Heavy Duty Integrated Ramp Gate w/ Gas Shock Assist
Stake Pocket Options
-
Additional Stake Pockets (Each)
Tire Options
-
Tire Upgrade (ST235/80 R-16 LR-G)
Spare Tire Options
-
Spare Tire (ST235/80 R-15 LR-E)
-
Spare Tire & Wheel (ST235/80 R-16 LR-E)
Side Options
-
2′ High Sides (Open, Total Height with Top Rail)
-
3′ High Sides (Open, Total Height with Top Rail)
-
4′ High Sides (Open, Total Height with Top Rail)
-
Car Hauler Style (No Side Rails)
Enclosure Options
-
Enclose Sides w/ Expanded Metal (Per Square Foot)
-
Enclose Sides w/ Sheet Metal (Per Square Foot)
Storage
-
Bolt-On Landscape Box (24″ x 24″ x 87″)
Specifications
Model 14PI-16
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Bumperpull |
| GVWR | 14000 lbs |
| GAWR (Ea. Axle) | 7000 lbs |
| Empty Weight | 2740 lbs |
| Cargo Capacity | 11260 lbs |
| Bed Length | 16′ |
| Bed Width | 83″ |
| A | 193-1/2″ |
| B | 115″ |
| C | 78-1/2″ |
| Tongue Length | 42-3/4″ |
Model 14PI-18
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Bumperpull |
| GVWR | 14000 lbs |
| GAWR (Ea. Axle) | 7000 lbs |
| Empty Weight | 2890 lbs |
| Cargo Capacity | 11110 lbs |
| Bed Length | 18′ |
| Bed Width | 83″ |
| A | 217-1/2″ |
| B | 127″ |
| C | 90-1/2″ |
| Tongue Length | 42-3/4″ |
Model 14PI-20
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Bumperpull |
| GVWR | 14000 lbs |
| GAWR (Ea. Axle) | 7000 lbs |
| Empty Weight | 3040 lbs |
| Cargo Capacity | 10960 lbs |
| Bed Length | 20′ |
| Bed Width | 83″ |
| A | 240″ |
| B | 138″ |
| C | 102″ |
| Tongue Length | 42-3/4″ |
