Description
For professional construction workers, landscapers, and farmers looking for a trailer designed for heavy hauls with smooth dumping performance, the 12SR Pro Series Tandem Axle Single Ram Dump Trailer is the perfect solution. Built for strength and durability with heavy-duty steel floors and sides, the 12SR delivers an impressive 8,500 lb payload capacity, making it ideal for demanding jobs. If you need a reliable work trailer that can handle tough tasks day after day, the 12SR is ready to get the job done.
Standard Features
- Axles: 2 – 6,000 lb Premium, Cambered Axles with Quick-Lubricating Hubs
- Brakes: Forward Self-Adjusting Electric Brakes
- Suspension: Multi-Leaf Slipper Spring with Equalizer
- Tongue: 6″ Channel
- Coupler: Demco EZ Latch
- Safety Chains: 1/4″ Grade 70 with Safety Latch Hook (2 each)
- Jack: 8,000 lb Top Wind Drop Leg
- Frame: 6″ x 2″ Channel
- Cross-Members: 3″ Channel on 16″ Centers
- Floor: 10 Gauge Smooth Steel
- Fenders: 9″ x 72″ 14 Gauge Diamond Plate Double Square Broke
- Stake Pockets: Along Both Sides (Quantity Varies by Length)
- Trailer Plug: 7-Way RV
- Lights: Recessed, Grommet-Mounted LED Lighting
- Wiring: Sealed, Modular Cold-Weather Wiring Harness
- Tires: ST235/80 R-16 Load Range E Radial Tires
- Wheels: 16″ x 6″ Black Mod, 8 Bolt Wheels
- Spare Mount: Side Spare Tire Mount
- Paint Type: Professional Finish with Primer
- Standard Paint Color: Black
- Tie-Downs: (4) 1/2″ D-Rings Inside Bed to Secure Equipment
- Break-Away Kit: Complete System with Breakaway Cable
- Battery: 12V Deep Cycle
- Charger: 5A 110V On-Board Battery Charger
- Gate: Rear Combo Gate (Barn Doors & Spreader Gate)
- J-Hooks: Along Sides and Rear for Cargo Control
- Power: Power Up / Power Down & Gravity Down Hydraulic Pump
- Ram: Self-Contained Single Cylinder Lift
- Sides: 24″ Tall Sides (12 Gauge)
- Storage: Lockable Pump and Battery Box Mounted in Front of Bed
- Tarp: Tarp Mounting Brackets on Front of Bed
- Top Rail: 2″ x 2″ Square Tubing
Available Options
- 6.5′ Slide-In Ramp Package
- Spare Tire (ST235/80 R-15 Load Range E)
Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | 12SR-12XL |
| Pull Type | Bumper Pull |
| GVWR | 12,000 lbs |
| GAWR (Each Axle) | 6,000 lbs |
| Empty Weight | 3,500 lbs |
| Cargo Capacity | 8,500 lbs |
| Bed Length | 12 ft |
| Bed Width | 83 in |
| A | 144″ |
| B | 83-3/4″ |
| C | 62-1/4″ |
| Tongue Length | 40-3/4″ |
