Description
Tough as nails for the toughest and most demanding projects, the 14LP Heavy Duty Low Profile Dump Trailer is designed for construction professionals and anyone transporting large quantities of materials or equipment. Built for serious hauling tasks, this trailer combines strength, durability, and convenience.
While engineered for heavy-duty performance, the 14LP also includes user-friendly features such as an ultra-low profile deck and a convenient side step, making loading, unloading, and transporting materials easier and more efficient on the job site.
Standard Features
- Axles: 2 – 7,000 lb Premium, Cambered Axles with Quick-Lubricating Hubs
- Brakes: Forward Self-Adjusting Electric Brakes on Both Axles
- Suspension: Multi-Leaf Slipper Spring with Equalizer
- Tongue: 8″ Seamless I-Beam Integrated with Frame (10 lb)
- Coupler: 2-5/16″ Ball, Adjustable Demco EZ Latch Coupler
- Safety Chains: 3/8″ Grade 70 with Safety Latch Hook (2 ea)
- Jack: 12,000 lb Drop-Leg Jack (Side Wind)
- Frame: 8″ Seamless I-Beam (10 lb)
- Cross-Members: 3″ Channel on 16″ Centers
- Floor: 10 Gauge Smooth Steel
- Fenders: 9″ x 72″ 14 Gauge Diamond Plate Double Broke
- Stake Pockets: Along Both Sides (Quantity Varies by Length)
- Trailer Plug: 7-Way RV
- Lights: Recessed, Grommet-Mounted LED Lighting
- Wiring: Sealed, Modular Cold-Weather Wiring Harness
- Tires: ST235/80 R-16 Load Range E Radial Tires
- Wheels: Black Mod Steel (8-Lug)
- Spare Mount: Side Spare Tire Mount
- Paint Type: Professional Finish with Primer
- Standard Paint Color: Black
- Tie-Downs: (4) 1/2″ D-Rings Inside Bed to Secure Equipment
- Break-Away Kit: Complete Breakaway System with Zip Breakaway Cable
- Battery: 12V Deep Cycle
- Charger: 5A 110V On-Board Battery Charger
- Gate: Rear Combo Gate (Barn Doors & Spreader Gate)
- J-Hooks: Along Sides and Rear for Cargo Control
- Power: Power Up / Power Down & Gravity Down Hydraulic Pump
- Solar Charger: 5 Watt Solar Charger
- Remote: Wireless Remote
- Ram: Self-Contained Scissor
- Sides: 24″ Tall (10 Gauge) with Formed Channel Supports
- Stabilizers: Rear Stabilizer Stands
- Steps: Convenient Side-Step to Access Top Rail
- Storage: Lockable Pump and Battery Box Mounted in Front of Bed
- Tarp: Fully-Formed Tarp Shroud with Tarp & Rear Tarp Rod Holders
- Top Rail: 3″ x 2″ Rectangular Tubing
Available Options
- Drop Axles (Lowers Deck Height to 24″ from Ground)
- Adjustable Pintle in Channel in Lieu of Coupler
- 12,000 lb Electric/Hydraulic Jack by Stillwell™
- Upgrade Floor to 7 Gauge Steel
- 6.5′ Slide-In Ramp Package
- Tire Upgrade: ST235/80 R-16 Load Range G
- Spare Tire & Wheel (ST235/80 R-16 LR-E)
- Spare Tire Upgrade (ST235/80 R-16 LR-G)
- 24″ Expanded Metal Side Extensions
- 3′ Solid Sheet Metal Sides
- 4′ Solid Sheet Metal Sides
Specifications
Model 14LP-16
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Bumper Pull |
| GVWR | 14,000 lbs |
| GAWR (Each Axle) | 7,000 lbs |
| Empty Weight | 4,250 lbs |
| Cargo Capacity | 9,750 lbs |
| Bed Length | 16 ft |
| Bed Width | 83 in |
| A | 192″ |
| B | 115-3/4″ |
| C | 76-1/4″ |
| Tongue Length | 51-1/8″ |
Model 14LP-14
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Bumper Pull |
| GVWR | 14,000 lbs |
| GAWR (Each Axle) | 7,000 lbs |
| Empty Weight | 4,180 lbs |
| Cargo Capacity | 9,820 lbs |
| Bed Length | 14 ft |
| Bed Width | 83 in |
| A | 168″ |
| B | 100″ |
| C | 68″ |
| Tongue Length | 51-1/8″ |
Model 14LP-12
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Bumper Pull |
| GVWR | 14,000 lbs |
| GAWR (Each Axle) | 7,000 lbs |
| Empty Weight | 3,870 lbs |
| Cargo Capacity | 10,130 lbs |
| Bed Length | 12 ft |
| Bed Width | 83 in |
| A | 144″ |
| Tongue Length | 51-1/8″ |
