Description
With a little bit of everything to keep you moving on your equipment hauling tasks, the 14TL Heavy Duty Tilt Bed Equipment Trailer combines versatility, durability, and efficiency. Featuring a rear tilt deck along with a stationary front deck, this trailer makes loading and unloading equipment quick and convenient.
The hydraulic dampening system with valve control ensures smooth and controlled tilting, giving you better handling and safety during operation. A fabricated front stop rail and expanded cargo space allow you to use every inch of the trailer bed for maximum hauling efficiency. If productivity and reliability are what you need, the 14TL delivers.
Standard Features
- Axles: 2 – 7,000 lb Premium 4″ Drop Axles with Quick-Lubricating Hubs
- Brakes: Forward Self-Adjusting Electric Brakes on Both Axles
- Suspension: Multi-Leaf Slipper Spring with Equalizer
- Tongue: 6″ Channel
- Coupler: Adjustable 2-5/16″ Demco EZ Latch
- Safety Chains: 3/8″ Grade 70 with Safety Latch Hook (2 ea)
- Jack: 12,000 lb Drop-Leg Jack (Side Wind)
- Frame: 6″ Channel
- Cross-Members: 3″ Channel on 16″ Centers
- Front Stop Rail: 3/16″ Fabricated Front Stop Rail (Bumper Pull Only)
- Floor: APEX Fortified Lumber
- Fenders: 9″ x 72″ 14 Gauge Diamond Plate Double Square Broke with Back (Removable)
- Stake Pockets: Along Both Sides (Quantity Varies by Length)
- Trailer Plug: 7-Way RV
- Lights: Recessed, Grommet-Mounted LED Lighting
- Wiring: Sealed, Modular Cold-Weather Wiring Harness
- Tires: ST235/80 R-16 Load Range E Radial Tires
- Bolt Pattern: 8-Bolt
- Wheels: Black Mod Steel
- Spare Mount: Front Spare Tire Mount
- Paint Type: Professional Finish with Primer
- Standard Paint Colors: Black, Red, Grey, White, Desert Tan, Jet Blue, Slime Green, Implement Green, Equipment Orange, Medium Yellow
- Rub Rail: Along Both Sides
- Tie-Downs: (6) 5/8″ D-Rings
- Break-Away Kit: Complete Breakaway System with Zip™ Breakaway Cable and Charger
Tilt Deck Features
- Tilt Deck Dimensions: 16′ x 75″ Wide (83″ Between Fenders) with 1/4″ Diamond Plate Knife Edge
- Tilt Deck Operation: Hydraulic Dampening with Valve Control and Single Side EZ Pedal Locking Mechanism
-
Stationary Deck Area:
- 4′ x 83″ (20′ Models)
- 6′ x 83″ (22′ Models)
- Tilt Deck Angle: 12°
Available Options
- Fold Back / Wrap Tongue
- 10″ I-Beam Neck on Gooseneck Models
- Round Adjustable Pin 2-5/16″ (Gooseneck Model)
- Adjustable Pintle in Channel in Lieu of Coupler
- Dual Jacks on Gooseneck Model
- Blackwood Pro Outer Deck
- Blackwood Pro Rubber Infused Lumber Floor
- 1/8″ Diamond Plate Steel Floor
- Tire Upgrade: ST235/80 R-16 Load Range G
- Spare Tire & Wheel (ST235/80 R-16 LR-E)
- Spare Tire Upgrade (ST235/80 R-16 LR-G)
- Extra 5/8″ D-Rings
- Recessed D-Ring in Floor (Steel Floor Only)
Specifications
Model 14TL-22
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Bumper Pull |
| GVWR | 14,000 lbs |
| GAWR (Each Axle) | 14,000 lbs |
| Empty Weight | 3,660 lbs |
| Cargo Capacity | 10,340 lbs |
| Bed Length | 22 ft |
| Bed Width | 83 in |
| A | 273-1/2″ |
| B | 154-1/2″ |
| C | 119″ |
| D | 201″ |
| E | 72″ |
| Tongue Length | 48-1/2″ |
Model 14TL-20GN
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Gooseneck |
| GVWR | 14,000 lbs |
| Empty Weight | 3,460 lbs |
| Cargo Capacity | 10,540 lbs |
| Bed Length | 20 ft |
| Bed Width | 83 in |
| A | 249-1/2″ |
| B | 130-1/2″ |
| C | 119″ |
| D | 201″ |
| E | 48″ |
| Tongue Length | 48-1/2″ |
Model 14TL-20
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Bumper Pull |
| GVWR | 14,000 lbs |
| Empty Weight | 3,460 lbs |
| Cargo Capacity | 10,540 lbs |
| Bed Length | 20 ft |
| Bed Width | 83 in |
| A | 249-1/2″ |
| B | 130-1/2″ |
| C | 119″ |
| D | 201″ |
| E | 48″ |
| Tongue Length | 48-1/2″ |
Model 14TL-22GN
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Gooseneck |
| GVWR | 14,000 lbs |
| Empty Weight | 3,660 lbs |
| Cargo Capacity | 10,340 lbs |
| Bed Length | 22 ft |
| Bed Width | 83 in |
| A | 273-1/2″ |
| B | 154-1/2″ |
| C | 119″ |
| D | 201″ |
| E | 72″ |
| Tongue Length | 48-1/2″ |
