Description
Make hauling light and medium duty equipment easy with our 14FT Heavy Duty Full Tilt Bed Equipment Trailer. Featuring a smooth hydraulic dampening system, an accessible 12° loading angle, and a high-traction rear knife edge, it has all the tools you need for a seamless hauling experience.
Built to last with a 6″ channel frame and two 7,000-pound axles, it delivers a powerful combination of strength and stability for demanding jobs.
Standard Features
Axles
2 – 7,000# Premium, 4″ Drop-Axles with Quick-Lubricating Hubs
Brakes
Forward Self-Adjusting Electric Brakes on Both Axles
Suspension
Multi-Leaf Slipper Spring w/ Equalizer
Coupler
Adjustable 2-5/16” Demco EZ Latch
Safety Chains
3/8″ Grade 70 w/ Safety Latch Hook (2 ea)
Jack
12,000# Drop-Leg Jack (Side Wind)
Frame
6″ Channel
Cross-Members
3″ Channel, 3″ Square Tube
Front Stop Rail
3/16″ Fabricated Front Stop Rail
Floor
APEX Fortified Lumber
Fenders
9” x 72” 14 Ga. Diamond Plate Double Square Broke w/ Back (Removable)
Stake Pockets
Stake Pockets Along Both Sides (Quantity Varies by Length)
Trailer Plug
7-Way RV
Lights
Recessed, Grommet-Mounted L.E.D. Lighting
Wiring
Sealed, Modular Cold-Weather Wiring Harness
Tires
ST235/80 R-16 Load Range E Radial Tires
Bolt Pattern
8 x 6.5
Spare Mount
Front Spare Tire Mount
Spare Tire
Not Included
Paint Type
Professional Finish w/ Primer
Standard Paint Colors
-
Black
-
Red
-
Grey
-
White
-
Desert Tan
-
Jet Blue
-
Slime Green
-
Implement Green
-
Equipment Orange
-
Medium Yellow
Tilt Deck Dimensions
75″ Wide (83″ Between Fenders) with 1/4″ Diamond Plate Knife Edge
Tilt Deck Operation
Hydraulic Dampening with Valve Control and Single Side, EZ Pedal Locking Mechanism
Rubrail
Rub Rail Along Both Sides
Tie-Downs
(6) 5/8″ D-Rings
Break-Away Kit
Complete Breakaway System w/ Zip™ Breakaway Cable and Charger
Tilt Deck Angle
12°
Available Options
Coupler Options
-
Adjustable Pintle in Channel in Lieu of Coupler
Floor Options
-
Blackwood Pro – Outer Deck Only (X Length of Trailer)
-
Blackwood Pro Rubber Infused Lumber Floor (per linear foot)
-
1/8” Diamond Plate Steel Floor (Per Square Foot)
Tire Options
-
Tire Upgrade (ST235/80 R-16 LR-G)
Spare Tire Options
-
Spare Tire & Wheel (ST235/80 R-16 LR-E)
-
Spare Tire Upgrade (ST235/80 R-16 LR-G)
Tie-Down Options
-
Extra 5/8″ D-Rings
-
Recessed D-Ring in Floor (Steel Floor Only)
Specifications
Model 14FT-16
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Bumperpull |
| GVWR | 14000 lbs |
| GAWR (Ea. Axle) | 7000 lbs |
| Empty Weight | 3090 lbs |
| Cargo Capacity | 10910 lbs |
| Bed Length | 16′ |
| Bed Width | 83″ |
| A | 202-1/2″ |
| B | 101″ |
| C | 101-1/2″ |
| Tongue Length | 48-1/2″ |
Model 14FT-18
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Bumperpull |
| GVWR | 14000 lbs |
| GAWR (Ea. Axle) | 7000 lbs |
| Empty Weight | 3290 lbs |
| Cargo Capacity | 10710 lbs |
| Bed Length | 18′ |
| Bed Width | 83″ |
| A | 225-1/2″ |
| B | 113″ |
| C | 112-1/2″ |
| Tongue Length | 48-1/2″ |
Model 14FT-20
| Specification | Details |
|---|---|
| Pull Type | Bumperpull |
| GVWR | 14000 lbs |
| GAWR (Ea. Axle) | 7000 lbs |
| Empty Weight | 3490 lbs |
| Cargo Capacity | 10510 lbs |
| Bed Length | 20′ |
| Bed Width | 83″ |
| A | 249-1/2″ |
| B | 128″ |
| C | 121-1/2″ |
| Tongue Length | 48-1/2″ |
