Description
Built to get the job done and not to show off, the 14LD Low Profile Dump is a no-frills trailer—meaning you don’t have to pay for features and optional equipment that you may not need for the work you do.
Engineered to perform in the toughest environments, the 14LD is a durable trailer with the strength and versatility to transport and dump a huge variety of loads. Its low profile design makes it easy to load and unload materials or equipment.
Built like you, this hardworking dump trailer gets the job done without breaking the bank.
Standard Features
Axles
2 – 7,000# Premium, Cambered Axles with Quick-Lubricating Hubs
Brakes
Forward Self-Adjusting Electric Brakes on Both Axles
Suspension
Multi-Leaf Slipper Spring w/ Equalizer
Tongue
8″ Seamless I-Beam Integrated w/ Frame (10#)
Coupler
2-5/16″ Ball, Adjustable Demco EZ Latch Coupler
Safety Chains
3/8″ Grade 70 w/ Safety Latch Hook (2 ea)
Jack
8,000# Top Wind Drop Leg
Frame
8″ Seamless I-Beam (10#)
Cross-Members
3″ Channel
Floor
1/8″ Smooth Steel
Fenders
9″ x 72″ 14 Ga. Diamond Plate Double Broke
Ramps
Rear Ramp Pockets (Ramps Not Included)
Stake Pockets
Stake Pockets Along Both Sides (Quantity Varies by Length)
Trailer Plug
7-Way RV
Lights
Recessed, Grommet-Mounted L.E.D. Lighting
Wiring
Sealed, Modular Cold-Weather Wiring Harness
Tires
ST235/80 R-16 Load Range E Radial Tires
Bolt Pattern
8-Lug
Wheels
Black Mod Steel
Spare Mount
Side Spare Tire Mount
Spare Tire
Not Included
Paint Type
Professional Finish w/ Primer
Standard Paint Color
Black
Tie-Downs
(4) 1/2″ D-Rings Inside Bed to Secure Equipment
Break-Away Kit
Complete Breakaway System w/ Zip Breakaway Cable
Battery
12V Deep Cycle
Charger
5A 110V On Board Battery Charger
Gate
Double Rear Doors
J-Hooks
Along Sides and Rear for Cargo Control
Power
Power Up / Power Down & Gravity Down Hydraulic Pump
Ram
Self-Contained Scissor
Sides
20″ Tall (12 Ga) with Formed Channel Supports
Steps
Convenient Side-Step to Access Top Rail
Storage
Lockable Pump and Battery Box mounted in Front of Bed
Tarp
Tarp Mounting Brackets on Front of Bed
Top Rail
2″ x 2″ Rectangular Tubing
Steps & Handles
Convenient Side-Step to Access Top Rail
Available Options
-
Adjustable Pintle in Channel in Lieu of Coupler
-
6.5’ Slide In Ramp Package
-
Spare Tire & Wheel (ST235/80 R-16 LR-E)
-
5 Watt Solar Charger
-
Wireless Remote
-
Rear Stabilizer Stands – Set of (2)
-
Crank Style Roll Tarp
Specifications
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | 14LD-14 |
| Pull Type | Bumperpull |
| GVWR | 14000 lbs |
| GAWR (Ea. Axle) | 7000 lbs |
| Empty Weight | 3555 lbs |
| Cargo Capacity | 10445 lbs |
| Bed Length | 14′ |
| Bed Width | 83″ |
| A | 168″ |
| B | 100″ |
| C | 68″ |
| Tongue Length | 51-1/8″ |
